HALININ İNSAN SAĞLIĞINA ETKİSİ

Yerdenevar.com 'un rengarenk ve tasarım modüler halıları 

Evinizde ve ofisinizde kullandığınız yanlış seçilmiş zemin kaplamasının (parke, mermer, fayans, halı, pvc, linolium vb.) sağlığınıza etkilerini biliyor musunuz?

Düşünülenin aksine doğru maddelerden üretilmiş (insan sağlığına zararsız, geri dönüştürülebilir vb.) zemin kaplamalarının doğru mekanlarda kullanılması sağlığınızın korunması ve yaşam kalitenizin artmasında çok önemli bir rol oynamaktadır.

Alerji, vücudun, aslında zararlı olmayan bazı maddelerden veya hava şartlarından etkilenmesi ya da psikolojik etkenler sonucu bazı maddelere aşırı reaksiyon göstermesidir.

Bilinenin aksine, alerji ile astım gibi hastalıklardan muzdarip ve tüy döken evcil hayvan besleyen kişilerin, evlerindeki halıları kaldırıp alerji ve astım şikayetlerinin azalacağını yada tamamen biteceğini  düşünmeleri doğru değildir. Tabiki bu durum, doğal elyaflardan üretilmiş (yün, keçe vb...) halılara ve zemin kaplamalarına alerjileri kesinleşmiş kişiler için geçerli değildir.

 Yaşadığınız ortamda ki nefes alma bölgeniz zeminden 80 ile 100 cm ve tavandan 30-50 cm arasında kalan bölgedir. Bu bölge içerisinde yaşar ve nefes alıp verirsiniz. Bu bölgede bulunan zararlı partiküller yada tozlar ise solunum yolu ile vücudumuza girerler. Yapılan araştırmalarda, evlerinde sert zemin kaplaması kullanan kişilerde alerjik ve astım görülme oranının arttığı görülmektedir. Bunun nedeni; ortamda bulunan zararlı partiküller yada tozlar bu sert zemin üzerinde birikir ve ortamdaki hava hareketi  ile (yürüme, hareket, hava sirkülasyonu, havalandırma vb.) tekrar ortama yayılır ve havada belli süre asılı kalırlar.

İsveç İstatistik Bürosunun açıkladığı rakamlara göre, İsveçte 15 sene içerisinde halı kullanımının azalmasıyla, alerjik reaksiyon gösteren insanların sayısı 800 Bin kişiden 3 Milyon kişiye ulaşmıştır.

Alerjik insanların sayısındaki artış 
Alman Astım ve Alerjİ DerneĞİ

Alman Astım ve Alerji Derneği ve GUI (Global Unification International) tarafından yapılan testler sonucunda ortaya çıkmıştır ki; 100 farklı evde Vorwerk halılar ile sert zemin malzemesi karşılaştırılmış ve Vorwerk halıların kullanıldığı mekanlarda diğer sert zemin kaplamalarına göre havada %50 daha az zararlı partikül ve toz bulunmaktadır. Vorwerk halıları havadaki zararlı partikülleri ve tozları piyasadaki halılardan daha fazla absorbe eder ve solumanızı engeller. Haftada 1 kez yapacağınız vakumlu temizleme ile (elektrik süpürgesi) halınızda ki toz ve partiküllerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. 

İnsan hayatının %90 oranında kapalı ortamlarda sürdüğü düşünüldüğünde, kapalı mekanlarda bulunan toz ve zararlı partiküller insan sağlığı açısından son derece önemlidir.

Kaliteli ve güvenli ürünleri tercih edin, sağlığınızı riske atmayın.

 


Yerdenevar.com .
Yazan :
Yerdenevar.com .

Halınızı modüler yaptık, tasarımı size bıraktık.Yorum yapın

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!