DESTEK

UYGULAMA, KULLANIM VE BAKIM KILAVUZU

1. Ne tür zeminlerde kullanılabilir?

Tozdan ve kirden arındırılmış her türlü düz, kuru, pürüzsüz zemine uygulanabilir. Örnek olarak; laminant, seramik zeminler, taş zeminler, mermer, granit, derzsiz yada dar derzli ahşap zemin kaplamaları, mantar zemin kaplamaları, PVC zemin kaplamaları, linoleum zemin kaplamaları.

2. Ne tür zeminlerde kullanılamaz?

Tozlu, kirli, girintili çıkıntılı, delikli ve düzensiz zeminlere uygulanamaz. Örnek olarak; girintili çıkıntılı ve geniş derzli her türlü zemin kaplamaları, ham ahşaptan yada emprenye edilmemiş zemin kaplamaları (ahşap yağ ve reçinesi kirlenmesi olasılığı), duvardan duvara halı kaplamaları.

3. Nerede kullanılamaz?

Islak zeminlerde yada suyun biriktiği alanlarda kullanılamaz. Örnek olarak; dış mekanlar ve balkonlar.

4. Modüler halı parçaları nasıl serilir/uygulanır?

4.1. Lütfen zemini modüler parçaları sermeden toz ve nemden arındırarak temizleyiniz.

4.2. Modüler halı parçalarının tabanı koruyucu ve şeffaf bir film ile kaplanmıştır. Koruyucu film halınızı yerine sermeden önce muhtemel tasarımınızı yapmanıza yardımcı olur (ekteki borşürde bazı tasarımları görebilirsiniz). Koruyucu film çıkarılmadan modüler halı parçaları üzerinde yürümek “tehlikeli” olabilir (Kayma Tehlikesi!).

4.3. Halınızın tasarımını yaptıktan sonra ilk modüler halı parçasından başlayarak koruyucu filmi kırmızı kulakçıktan tutarak halınızdan ayırın ve halı kısmı yere gelecek taban kısmı yukarıda kalacak şekilde 5 dk. bekletiniz daha sonra yerine seriniz.

4.4. Daha sonra ikinci halı parçasının koruyucu filmini çıkartın ve ilk serdiğiniz halının yanına arada boşluk kalmadan seriniz.

4.5. Bütün modüler halı parçalarını yukarıda belirtildiği gibi seriniz. Modüler halı parçalarını sererken parçaların arasında boşluk kalmamasına özen gösteriniz.

4.6. Uygulama tamamlandıktan sonra halınızın kullanıma ve üzerinde yürümeye hazırdır. Halınızın üzerinde yürünmesi halınızın zemine sabitlenmesini sağlayacaktır.

5. Modüler halı kaymaz tabanını nasıl temizlerim?

Uygulama öncesi sert zemin tamamen toz ve kirden arındırılmalıdır. Eğer modüler halı parçaları uygulamadan sonra yerinden sıklıkla kaldırılmaz ise özel taban kaplaması özelliğini kullanım ömrü boyunca korur. Eğer modüler parçalar yerlerinden sıklıkla kaldırılır, kaymaz tabanla çok fazla temas edilirse, toz ve yağ kaymaz taban kaplamasına bulaşabilir. Bu durum sert zemin ile modüler halı parçası tabanı arasında kalır ve kaymaz tabanın kaymazlık/yapılma gücünü azaltır. Toz ve yağ kaymaz tabandan temizlenmelidir. Kaymaz tabanın temizliği 2 aşamada gerçekleştirilir; Öncelikle, kuru mikrofiber bez geleneksel cam temizleme spreyi ile 1-2 kere hafifçe nemlendirilir. Bu bez ile kaymaz tabanın yüzeyi hafifçe silinir. Çok fazla kuvvet uygulamayınız, bu kaymaz tabanın zarar görmesine neden olabilir. Daha sonra, temizlenen kaymaz taban yukarıya bakacak şekilde kuruması için serilir. Tabanın kaymazlığını ve yapışma gücünü tekrar kazanması için tamamen kuruması gereklidir (en 6 saat kuruma süresi gereklidir). Tamamen kuruma sağlandıktan sonra yeniden serilebilir. Kuruma süresini hızlandırmak için kaymaz tabanı bir ısıtıcı üzerine sermeyiniz yada direk güneş ışığına maruz bırakmayınız, saç kurutma makinesi yada diğer sıcak hava üfleyen cihazlar ile kurutayınız. Modüler halı parçalarını hanüz kaymaz tabanı kurumamışken yerine sermeyiniz; bu durum modüler halınızın kaymasına sebep olabileceği için tehlikelidir!

Güvenliği ön planda tutunuz; lütfen halınızı kullanmadan önce kaymazlığını kontrol ediniz.

Kaymaz taban temizliği için gerekli olanlar:

  • Mikrofiber temizleme bezi
  • Sprey şişe içerisindeki cam temizleme sıvısı
6. Modüler halılarımı nasıl temizlerim?

Modüler halıların yüzeyi düzenli olarak elektrik süpürgesi kullanarak temizlemelidir. Eğer modüler halınız yada halı parçalarından bazıları ıslanmış ise ıslanan parçalar dehal zeminden kaldırılmalı ve tekrar serilmeden önce tamamen kurumalıdır. Aksi takdirde sert zemin (ahşap vb.) nemden zarar görebilir.

7. Modüler halı üzerindeki lekeler nasıl temizlenir?

Modüler halınızın üzerindeki lekelerin en kolay temizleme yolu, kirlendiği anda lekelerin çıkartılmasıdır. Lekenin halı üzerinde kuruması, halının iplikleri ve kirler arasında reaksiyona neden olur, halı parçasının görüntüsünün bozulmasına neden olur. Lekelerin temizlenmesi dikkat ve özen gerektirir. Aşağıdaki önerileri takip ederek, birçok leke ürünlerimiz üzerinden kimyasal madde kullanmadan temizlenebilir.

  • Mümkünse, lekeyi kirlendiği anda temizleyiniz!
  • Lekeyi çıkartmak için halınızı asla sertçe ovmayınız yada sertçe fırçalamayınız.
7.1. Modüler halı yüzeyinden lekeyi çıkartmak

7.1.1. Su bazlı lekelerin çıkartılması

7.1.1.1. Modüler halı parçasını zeminden kaldırın. Mümkünse, beyaz bir kağıt havlu ile lekenin kenarından merkezine doğru sıvı lekeyi kağıt havluya emdirin. Bu işlemi yaparken halıyı kesinlikle ovmayın. Sadece halınızın iç kısmına giren sıvıları emdirmek için hafifçe basınç uygulayınız. Kağıt havluyu sıklıkla yenisi ile değiştirip, sıvı lekeyi tamamen emdirin.

7.1.1.2. Yüksek yoğunluklu sıvı lekelerin temizlenmek için bir kaşık kullanınız. Kaşıkla lekeyi halıdan aldıktan sonra kağıt havlu ile kalan sıvıyı emdirin.

7.1.1.3. Şeker içerikli sıvıların lekeleri için kağıt havlu kullanarak emdirin, daha sonra nemli bir pamuklu bez ile yapışkan leke gidene kadar nazikçe silin.

7.1.1.4. Şimdi 2-3 kat kağıt havluyu lekeli alanın üzerine serin ve üzerine bir ağırlık koyarak halı tabanına baskı uygulamasını sağlayın (kitap yada dergi).

7.1.1.5. Kağıt havluları 24 saat sonra kaldırın ve elektrik süpürgesi ile lekeli bölgeyi süpürün.

7.1.1.6. Bu uygulamalar sonunda çıkartılamayan lekeler için, mevcut leke için uygun olan leke çıkarıcı ajanlar kullanılabilir. Bu leke çıkarıcılar kullanılmadan önce üreticinin belirttiği talimatlara uyunuz. İçerisinde ağartıcı bulunan leke çıkartıcıları kullanırken lütfen üreticinin talimatlarını takip ediniz. Bu tür temizleyiciler halınızın zarar görmesine neden olabilir.

7.1.2. Gres / yağ yada boya (yağ pigmentli) içeren lekeler

Bu tür lekeleri pamuklu bir kumaşın solventli bir temizleyici ile nemlendirilmesi ile çıkartılır. Daha sonra nemli bir bezle silinerek halı solvent içeren temizlik ajanından arındırılır.

7.1.3. Katı lekelerin çıkartılması

7.1.3.1. Sakız lekesi Sakız lekesinin çıkartılması için renksiz bir dondurucu sprey kullanınız. Sakız lekesi donrurulduktan sonra çekiç yada benzeri ezici ile parçlayın ve derhal elektrik süpürgesi ile süpürünüz. Daha sonra eğer gerekli ise solvent bazlı bir temizleyici sıvı emdirilmiş pamuklu havlu ile temizleyiniz.

7.1.3.2. Mum lekesi Mum lekesini çıkartmak için, kurutma kağıdı ve düşük sıcaklıkta ütü kullanabilirsiniz. Daha sonra eğer gerekli ise solvent bazlı bir temizleyici sıvı emdirilmiş pamuklu havlu ile temizleyiniz.

8. Modüler parçalar nelere karşı korumalıdır?

Yukarıda belirtilen bütün kirlere ve bunların ya ürünlerine karşı korunmalıdır. Ayrıca, modüler halının kaymaz özel tabanını, direk güneş ışığı, su, mum benzeri kirletici, gres, yağ, asit ve solventlerden koruyunuz.

 

UYGULAMA VİDEOLARI

Diğer tüm soru ve öneriniz için bize E-posta yada 0850 840 5014 numaralı telefon ile ulaşabilirsiniz.